Starzenie to naturalny, nieodwracalny i długotrwały proces rozpoczynający się już w wieku średnim. Według Światowej Organizacji Zdrowia – WHO, za początek starości przyjmuje się 60-65 rok życia. Starość nie musi wcale być smutnym okresem w życiu człowieka. Wystarczą akceptacja, dbanie o zdrowie i aktywność oraz odpowiednie wsparcie.

Odpowiedni, zdrowy styl życia, dobrze dobrana dieta dla seniora, odpowiednia aktywność fizyczna osób starszych, dbałość o uregulowane życie wewnętrzne i pozytywne nastawienie psychiczne,w którym pomoże rozmowa z psychologiem, mają duży wpływ na utrzymanie zdrowej kondycji. Z pomocą przychodzi też medycyna, która rozwija się w szybkim tempie i już dziś daje seniorom pomysły, dzięki którym starość jest łatwiejsza. W okresie starzenia zauważa się charakterystyczne zmiany w układzie ruchu:

– osłabienie mięśni, – utrata elastyczności więzadeł, – zmniejszenie ruchomości stawów,
– zmniejszenie siły i wytrzymałości fizycznej, – spadek masy kości- pogorszenie ogólnej sprawności organizmu- pogorszenie równowagi i koordynacji.

Do uzyskania jak najlepszego efektu rehabilitacji wykorzystujemy wszystkie formy fizjoterapii

Kinezyterapia – Fizykoterapia – Masaż

KINEZYTERAPIA

leczenie ruchem

zestawy ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, równoważnych, koordynacyjnych – dobierane indywidualnie do każdego.

Główne rodzaje zabiegów kinezyterapeutycznych:

  • ćwiczenia bierne – pacjent nie wykonuje żadnych czynności, jest on rehabilitowany przez fizjoterapeutę,
  • ćwiczenia wspomagane – fizjoterapeuta pomaga odciążyć ćwiczoną kończynę,
  • ćwiczenia czynne – wykonuje pacjent we współpracy lub pod opieką fizjoterapeuty,
  • ćwiczenia w odciążeniu – ich zadaniem jest redukcja obciążenia stawów lub mięśni, a tym samym możliwość wykonania przez pacjenta ruchu, który normalnie byłby niemożliwy,
  • ćwiczenia specjalne – według różnych metod,
  • gimnastyka korekcyjna – to jedna z podstawowych metod, której zadaniem jest zapobieganie wadom postawy, ale także ich leczenie,
  • gimnastyka wyrównawcza – niwelowanie dysfunkcji postawy
  • kinezyterapia przyrządowa – ćwiczenia z użyciem przyrządów, jak np. rowerek czy bieżnia,

Kinezyterapia poprawia wzrost siły mięśniowej, redukuje uczucie bólu, zwiększa poziom hormonu szczęścia, polepsza zakres ruchu, zwiększa elastyczność tkanek miękkich oraz usprawnia wydolność krążeniowo-oddechowa.

Głównymi wskazaniami do kinezyterapii są:

otyłość – dysfunkcje narządu ruchu – dolegliwości ortopedyczno-urazowe – schorzenia reumatoidalne – dyskopatiazwyrodnienie kręgosłupa – zwiększenie masy mięśniowej – ból kręgosłupa – niedowłady kończyn – ograniczona ruchomość kończyn – zaniki mięśniowe – stwardnienie rozsiane – udar mózgu – choroba Parkinsona, wady postawy.

FIZYKOTERAPIA

Poprzez stosowanie zabiegów fizykalnych walczymy z bólem, stanem zapalnym,
obrzękiem. Zabiegi fizykoterapeutyczne opierają się na zastosowaniu rozmaitych bodźców fizycznych jakie występują w naturze, a które w gabinetach możemy wytwarzać przez różnego rodzaju urządzenia. Leczymy ciepłem, zimnem, falami ultradźwiękowymi, prądem stałym lub zmiennym, laserem, oraz polem magnetycznym.

Oferta zabiegów fizykoterapeutycznych:

Laseroterapia – W laseroterapii działamy skupioną wiązką światła na określony obszar ciała. Odpowiedni dobór długości fal światła umożliwia głębokie (nawet do 6 cm) wnikanie światła do wnętrza organizmu i tym samym pozwala uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.

Elektroterapia – W elektroterapii wykorzystujemy przepływ prądu stałego lub zmiennego jako bodziec leczniczy. Odmianą tej metody są: galwanizacja, jonoforeza, prądy TENS, elektrostymulacja, prądy interferencyjne, prądy diadynamiczne, prądy Kotza oraz wiele innych.
Ciepłolecznictwo – Zwane również leczeniem ciepłem. Polega na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej, która wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych tym samym powodując zwiększony przepływ krwi. Dzięki ogrzaniu tkanek zabieg ten uśmierza ból i zmniejsza napięcie mięśniowe.

POLE MAGNETYCZNE – To metoda polegająca na leczniczym wykorzystaniu pola magnetycznego. Pole przenika do wszystkich struktur organizmu pobudzając wzrost kości, ruch komórek, wspomagając wytwarzanie blizny kostnej. Pole magnetyczna wpływa też na zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki przyspieszając tym regenerację chorych tkanek, łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

ULTRADŹWIĘKI – działanie fali ultradźwiękowej, która poprzez skórę dociera do głębiej położonych struktur organizmu. Wahanie ciśnień w przebiegu fali wywołuje mikromasaż tkanek, czego efektem jest wytworzenie ciepła i zwiększenie utlenienia tkanek. Ultradźwięki przyczyniają się do stymulacji regeneracji tkanek, działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspieszają gojenie ran.

KRIOTERAPIA – Krioterapia to leczenie za pomocą zimna. Do jej wykonania używa się ciekłego azotu. W wyniku krioterapii dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych a następnie ich rozszerzenia, co przyczynia się do poprawy przepływu tlenu we krwi. Krioterapia wspomaga również wydzielanie endorfiny, wpływa na wzrost odporności. Oferujemy krioterapię miejscową oraz ogólnoustrojową.

MASAŻ

Masaż Leczniczy

W zależności od potrzeb fizjoterapeuta może zastosować jeden z kilku rodzajów masażu:

Masaż klasyczny – w jego przypadku fizjoterapeuta oddziałuje na tkanki pacjenta poprzez powłoki jego ciała. W ten sposób masaż prowadzi do poprawy ukrwienia, redukcji napięcia mięśniowego i rozluźnienia tkanek. W ramach masażu klasycznego możemy wyróżnić 8 podstawowych technik, wykonywanych w odpowiedniej kolejności: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wibracje, roztrzaskanie, głaskanie.

Masaż wibracyjny jest masażem mechaniczny, do którego wykonania wykorzystywane jest ciśnienie wody. Taki masaż ma na celu regenerację tkanek, poprawę sprężystości mięśni oraz zwiększenie ruchomości stawów.

Drenaż limfatyczny polega na oddziaływaniu na organizm za pośrednictwem bodźców mechanicznych poprzez uciskanie tkanek za pomocą przeznaczonego do tego aparatu. Drenaż limfatyczny ma na celu poprawę krążenia i warunków odżywczych tkanek.

Dzięki masażowi możemy stymulować wzrost kości, zwiększyć wytwarzanie krwinek czerwonych, poprawić ukrwienie okostnej, a także usprawnić ruchomość stawów przez stymulowanie wchłaniania płynu z obszarów wokół stawów. Masaż leczniczy relaksuje włókna mięśniowe, co pomaga zredukować ból, poprawia się krążenie krwi, przez co więcej tlenu i składników odżywczych dociera do mięśni, a produkty przemiany materii są z nich skuteczniej usuwane. Poza tym masaż utrzymuje prawidłowe napięcie mięśni i ich elastyczność. Masaż łagodzi zmęczenie i ból w obrębie mięśni. W przypadku oddziaływania na układ nerwowy masaż leczniczy rozluźnia i czasowo łagodzi ból. Korzystanie wpływa również na układ limfatyczny, poprzez pomoc w usuwaniu toksyn i drenażu limfy w kierunku węzłów chłonnych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania infekcji. Poza tym masaż pomaga w leczeniu obrzęku poprzez odsączanie płyny z uszkodzonej części ciała.

Możesz czuć się bezpiecznie!

Kontakt: 604 455 558

Zamów już teraz

Masz pytania zostaw numer

Oddzwonimy

    Stała kontrola zdrowia

    Nad dobrą kondycją pensjonariuszy czuwają fizjoterapeuci oraz dietetyk, którzy układają zestawy ćwiczeń oraz dietę do indywidualnych potrzeb.